Logo Polskiego Radia
Print

11 projektów z Polski otrzymało dofinansowanie UE

IAR / PAP
Dariusz Adamski 02.04.2019 15:15
4 miliardy euro z unijnego budżetu zostanie przekazanych na dofinansowanie 25 projektów w 10 krajach
Komisja Europejska/materiały prasowe

Z Polski wybrano 11 projektów dotyczących poprawy opieki zdrowotnej i lepszej jakości sieci połączeń. Bruksela przeznaczy na przykład 60 milionów euro na zakup nowego sprzętu do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Komisja Europejska poinformowała, że beneficjentami będą ponad trzy miliony mieszkańców województwa małopolskiego. Kwotą 56 milionów euro zostanie wsparta budowa nowego kompleksu szpitalnego, w skład którego wchodzi Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu.

Jeśli chodzi o projekty transportowe, to dofinansowanie otrzymały inwestycje morskie, drogowe i kolejowe. 155 milionów euro zostanie przekazanych na modernizację układu falochronów w Porcie Gdańsk, natomiast 65 milionów euro na rozbudowę i modernizację nabrzeża i budowli hydrotechnicznych w Porcie Gdynia.

W dziedzinie transportu kolejowego wsparcie w wysokości 126 milionów euro otrzyma budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej łączącej główne miasta województwa zachodniopomorskiego, z której będzie mogło korzystać prawie 700 tysięcy mieszkańców. Za prawie 39 milionów euro będzie można kupić 16 elektrycznych pociągów dla aglomeracji warszawskiej. Natomiast 58 milionów euro umożliwi modernizację 152 wagonów pasażerskich i zakup 20 lokomotyw elektrycznych przez spółkę PKP Intercity.

Inwestycje w transport drogowy obejmują budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku Warszawa-Grójec (prawie 130 milionów euro), autostrady A2 na odcinku między południową obwodnicą Warszawy a Mińskiem Mazowieckim (ponad 78 milionów euro). 105 milionów euro to pula dofinansowania budowy odcinka drogi ekspresowej S3 na Dolnym Śląsku prowadzącego do granicy czeskiej. Natomiast 87 milionów euro zostanie przekazanych na budowę odcinka obwodnicy Olsztyna w województwie warmińsko-mazurskim.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt