Logo Polskiego Radia
Print

Polskie priorytety w nowej Wspólnej Polityce Rolnej UE

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 02.03.2019 11:18
  • Szef polskiego rządu mówił, że Wspólna Polityka Rolna na lata 2021-2027 wymaga reform. Jedną z nich ma być większe wsparcie dla najmniejszych gospodarstw oferujących żywność wyższej jakości [posłuchaj]
W Europejskim Forum Rolniczym w podrzeszowskiej Jasionce uczestniczy, m.in. premier Mateusz Morawiecki
Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczy Europejskim Forum Rolniczym w podrzeszowskiej Jasionce, mówił, że unijne wydatki na rolnictwo nie mogą być w kolejnym budżecie zmniejszane. Szef polskiego rządu bierze udział w debacie pod nazwą "polityka zrównoważonego rozwoju szansą dla obszarów wiejskich w Polsce”, dotyczącej m.in. Wspólnej Polityce Rolnej po roku 2020.

Premier Morawiecki zaznaczył, że z punktu widzenia Warszawy, wydatki na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich powinny pozostać na dotychczasowym poziomie, także po brexicie. Londyn był jednym z największych płatników do wspólnego budżetu. "Wspólna polityka rolna jest jednym z kluczowych instrumentów całej polityki gospodarczej państwa polskiego. Dlatego mocno zabiegamy o to, by była ona wzmacniana, raczej niż osłabiana. Tymczasem w Unii Europejkiej mamy dzisiaj trochę nowych wyzwań, trendów, brexit, ale także nowe cele. związane z modernizacją, innowacyjnością, wspólną polityka obronną"- mówił premier.

Szef polskiego rządu podkreślał, że Wspólna Polityka Rolna na lata 2021-2027 wymaga reform. Jedną z nich ma być większe wsparcie dla najmniejszych gospodarstw oferujących żywność wyższej jakości. "W Polsce 85 procent gospodarstw rolnych to gospodarstwa poniżej 15 hektarów. I dlatego przesunięcie tych akcentów w kierunku mniejszych gospodarstw rolnych, którym trudniej poradzić sobie na rynku, a jednocześnie mają szansę na wyspecjalizowaną produkcję rolniczą, bardzo nas interesuje"- wyjaśniał.

Szef rządu podkreślał, że przyszłość polskiego rolnictwa jest w specjalizacji i wysokiej jakości, kontroli tej jakości i tradycyjnych polskich produktach, które możemy promować na świecie.

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce premier spotka się z unijijnym komisarzem do spraw rolnictwa Irlandczykiem Philem Hoganem.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt