Logo Polskiego Radia
Print

Węgiel z Donbasu trafił do Polski. Będą kontrole?

IAR / PAP
Dariusz Adamski 05.10.2017 14:39
Polska ma zabronić importu węgla z zajętego przez prorosyjskich separatystów Donbasu
foto:pixabay.com

Dziennik Gazeta Prawna ujawnił, że do Polski z objętej konfliktem wschodniej Ukrainy trafił w ostatnim czasie wysokoenergetyczny antracyt z wspieranej przez Rosję samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej, na wschodzie Ukrainy.

Ihor Nasałyk poinformował, że podczas rozmowy z polskim szefem resortu energetyki Krzysztofem Tchórzewskim usłyszał zapewnienia, iż Polska dokładnie sprawdzi informacje o dostawach węgla z kopalni zajętych przez separatystów. Taki import ma być wstrzymany. O tym również według Ihora Nasałyka zapewnić miał go minister Krzysztof Tchórzewski.

Według ukraińskiego ministra energetyki dostawy antracytu z Donbasu trafiły nie tylko do Polski, ale i do innych krajów europejskich. Jak podkreślił, zadaniem Ukrainy jest zablokować takie transporty, bowiem kupowanie węgla z Donbasu jest finansowaniem prorosyjskich separatystów. Według informacji Dziennika Gazety Prawnej do Polski z Donbasu trafiło 11 tysięcy ton antracytu.

Ukraina od początku roku nie kupuje węgla z kopalni zajętych przez prorosyjskich separatystów. Wykorzystywany w elektrociepłowniach i zakładach metalurgicznych antracyt Ukraińcy kupują w Stanach Zjednoczonych i Republice Południowej Afryki.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt