Logo Polskiego Radia
Print

O Radzie Pomocy Żydom „Żegota” w Wiedniu

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 29.01.2019 16:10
Instytut Polski w Wiedniu zorganizował wieczór poświęcony historii Rady Pomocy Żydom „Żegota”
Foto: Instytut Polski w Wiedniu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Instytut Polski w Wiedniu zorganizował wieczór poświęcony historii Rady Pomocy Żydom „Żegota”.

W tym roku w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Instytut Polski w Wiedniu uczcił pamięć ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez hitlerowskie Niemcy prezentując austriackiej publiczności wystawę o „Żegocie”. Rada Pomocy Żydom była unikalną, tajną organizacją afiliowaną przy polskich władzach podziemnych. Jej celem było ratowanie żydowskich współobywateli, masowo mordowanych przez okupanta niemieckiego w latach II wojny światowej. Ryzykując własnym życiem, cywilni konspiratorzy ocalili z zagłady co najmniej kilka tysięcy osób.

/

Dyrektor Instytutu, Rafał Sobczak, w wystąpieniu otwierającym wystawę podkreślił jak wielkie znaczenie ma pamięć o obozie w Auschwitz-Birkenau dla pamięci o Zagładzie. – Były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau pozostaje jednym z najważniejszych symboli pamięci o Zagładzie. Wraz z tysiącami grobów, pomników i miejsc pamięci rozsianych po całych świecie przypomina o okrutnych zbrodniach, ale też oddaje cześć pamięci ofiar.

Śmierć wielu milionów Żydów na zawsze pozostanie hańbą dla ludzkości. Po tak straszliwej tragedii przed zwątpieniem w człowieczeństwo ratują nas dziś historie osób, które pomagały ocalić Żydów przed Zagładą – byli wśród nich także bohaterscy Polacy, w tym działacze „Żegoty” – stwierdził dyrektor Sobczak.

/

Dyrektor przypomniał również historię utworzonego przez Niemców obozu zagłady KL Mauthausen- Gusen. – Nie możemy zapomnieć, że system KL Mauthausen-Gusen należał do najcięższych obozów III Rzeszy. Uwięziono w nim 190 tysięcy kobiet i mężczyzn 40 narodowości – Polaków, Żydów, obywateli ZSRR, III Rzeszy, Węgier, Francji, Jugosławii, Hiszpanii i Włoch. KL Gusen utworzony w 1940 roku był największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym systemu KL Mauthausen-Gusen. Do KL Gusen deportowano łącznie 71 tys. więźniów 27 narodowości. Zginęło ponad 35 tys. z nich, a 60% ofiar stanowili Polacy – dodał Rafał Sobczak.

W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele austriackiego stowarzyszenia Regionu Świadomości Mauthausen, Gusen i Langenstein pielęgnującego pamięć o obozie KL Gusen oraz członkowie Austriackiego Towarzystwa im. Janusza Korczaka. Mieli oni okazję wykładu wprowadzającego współautora wystawy, dr Pawła Rokickiego z Instytutu Pamięci Narodowej. – „Żegota” była ważną organizacją. Tworzyli ją ludzie różnych środowisk – polskich i żydowskich. Ich wspólny cel był elementem szerszego zjawiska – ratowania żydowskich współobywateli w czasie okupacji niemieckiej. Choć wiele aspektów jej aktywności są przedmiotem badań naukowców, ważne jest, by pamięć o tym co udało się odkryć o działaniach „Żegoty” przetrwała. – stwierdził w swoim przemówieniu dr Rokicki.

/

Wystawa powstała we współpracy Instytutu Polskiego w Wiedniu z Instytutem Polskim w Düsseldorfie oraz Instytutem Pamięci Narodowej.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu 27 stycznia, został uchwalony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci Holokaustu oraz 60. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Instytut Polski w Wiedniu/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt