Logo Polskiego Radia
Print

Podsumowano trzecią edycję "Kultury na Widoku"

PR dla Zagranicy
Dariusz Adamski 24.10.2016 21:46
  • Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura organizującej projekt, wyjaśnia, że miał on charakter ogólnopolski (IAR)
Dzięki akcji "Kultura na Widoku" możliwe było pobieranie legalnych źródeł kultury - książek, filmów i muzyki.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnetwitter/dad

Podsumowano trzecią edycję akcji "Kultura na Widoku". Dzięki portalowi o tej samej nazwie oraz ulicznym wirtualnym bibliotekom możliwe było pobieranie legalnych źródeł kultury - książek, filmów i muzyki.

Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura organizującej projekt wyjaśnia, że miał on charakter ogólnopolski. "Znaleźliśmy się w 20 tysiącach miejsc w Polsce, a projekt trwał 6 tygodni, o wiele krócej niż kiedykolwiek" - mówi prezes.

Fundacja Legalna Kultura podkreśla, że korzystanie z nielegalnych źródeł kultury to działanie na szkodę twórców. W akcję "Kultura na widoku" zaangażowali się przedstawicie świata filmu, muzyki i literatury. Była wśród nich reżyserka Kinga Dębska, której film "Moje córki krowy" jest w nielegalnym obiegu. Artystka czuje się okradziona i porównuje nielegalne udostępnianie filmu w sieci do sytuacji, kiedy wybito szybę j jej samochodzie i ukradziono torebkę leżącą na siedzeniu. "Ja się mniej więcej tak czuję, jakby mi ktoś zabierał część tego, co jest moje" - mówi Kinga Dębska. "Druga część mnie się cieszy, że ten film jest taki popularny i że ja się stałam tą gwiazdą wśród hakerów, bo to oznacza, że trafiam do ludzi i ludzie chcą moje filmy oglądać. Ale chciałabym rozmawiać z nimi w sposób kulturalny" - dodaje Kinga Dębska.

W ramach projektu można było pobrać tysiąc utworów, w tym filmy, spektakle teatralne i operowe, książki, muzykę, gry komputerowe oraz spacery wirtualne po muzeach i galeriach świata.

Fundacja Legalna Kultura planuje w przyszłym roku kolejną edycję "Kultury na widoku".

IAR/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt