Logo Polskiego Radia
Print

Warszawa: wielka defilada wojskowa "Silni w sojuszach"

IAR
Dariusz Adamski 03.05.2019 17:42
  • Wielka defilada "Silni w sojuszach" uczciła 20-lecie przystąpienia Polski do NATO i 15 lat obecności w unijnych strukturach. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Defilada "Silni w sojuszach" uczciła 20-lecie przystąpienia Polski do NATO i 15 lat obecności w strukturach UE
PAP/Radek Pietruszka

W defiladzie, którą rozpoczęło odegranie hymnów Polski, UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego, oraz wciągnięcie flag naszego kraju, Wspólnoty i NATO na maszty, wzięli też udział przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Defilada, która odbywa się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły, wyruszyła po godz. 14 ze skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończyła się na skrzyżowaniu z ulicą Karową. Punkt kulminacyjny z trybuną znajdował się przy Multimedialnym Parku Fontann.

W defiladzie wzięło udział ponad 2 tys. żołnierzy Wojska Polskiego i z państw sojuszniczych oraz funkcjonariuszy służb podległych MON i MSWiA. Zaprezentowało się również ponad 200 pojazdów oraz ok. 80 samolotów.

Żołnierze USA pokazali transportery opancerzone Stryker oraz System Patriot. W defiladzie przejechały także brytyjskie Panthery oraz inne pojazdy wojskowe, na co dzień wykorzystywane przez żołnierzy armii chorwackiej i rumuńskiej, którzy stacjonują w Orzyszu w ramach wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej.

Święto Konstytucji 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt