Logo Polskiego Radia
Print

W Wilnie o bezpieczeństwie i obronności

IAR
Dariusz Adamski 20.03.2019 11:29
  • Międzynarodowa Bałtycka Konferencja Wojskowa w Wilnie. O szczegółach - Kamil Zalewski
W stolicy Litwy rozpoczęła się dwudniowa międzynarodowa Bałtycka Konferencja Wojskowa
Polski F-16 "Jastrząb"Polski F-16 "Jastrząb"Alan Wilson [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Konferencja to pierwsze tego typu wydarzenie w litewskiej stolicy. Udział w wydarzeniu wezmą udział eksperci zajmujący się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem i obronnością. Wśród nich są oficerowie, eksperci od polityki obronności, dyplomaci i naukowcy, którzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniem.

Forum otworzyli minister obrony Litwy Raimundas Karoblis oraz jego fiński odpowiednik Juss Niinisto. Finlandia dołączy do unijnych sił cybernetycznych. Powstają one z inicjatywy Litwy, a odpowiednie porozumienie fiński szef resortu obrony podpisze dzisiaj w Wilnie.

Jednym z głównych tematów jaki zostanie poruszony przez specjalistów będzie nauka obronności oraz zastosowanie doświadczeń państw Zachodu w krajach bałtyckich. Organizatorzy liczą na to, że konferencja zwróci uwagę ekspertów unijnych na rejon państw bałtyckich, a także pomoże w rozwoju współpracy specjalistów od obrony państw NATO na szczeblu krajowym i regionalnym.

Konferencja jest jednym z wydarzeń związanych z 15. rocznicą wejścia Litwy, Łotwy i Estonii do NATO. Kraje bałtyckie przystąpiły do Sojuszu 29 marca 2004 roku.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt