Logo Polskiego Radia
Print

Obchody wstąpienia państw V4 do NATO

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 10.03.2019 09:21
  • Obchody wstąpienia państw V4 do NATO [posłuchaj]
Szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej wspólnie świętują rocznicę wstąpienia do NATO
Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Warszawie, w 1. Brygadzie Pancernej odbywają się uroczystości związane z 20-leciem obecności Polski, Czech, Węgier i Słowacji w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Początek uroczystości zaplanowano od wystąpień szefów rządów państw V4, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, a także szefa resortu obrony Mariusza Błaszczaka. Przewidziano też pokaż wyszkolenia żołnierzy 1. Brygady Pancernej i oddziałów sojuszniczych, które stacjonują w Polsce w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

Uroczystości w warszawskiej jednostce to część "NATO Week". Od tygodnia w wielu miejscach Polski organizowano wydarzenia związane z jubileuszem wstąpienia naszego kraju do Sojuszu. Obchody zorganizowano między innymi na poligonach w Żaganiu i Orzyszu. Kulminacją uroczystości będzie spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej we wtorek w Pradze.

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że konflikt na Ukrainie i cyberbezpieczeństwo to jedne z ważniejszych wyzwań dla NATO. Na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki obchodzone jest 20-lecie przystąpienia Polski, Czech i Węgier do Sojuszu, z udziałem przywódców tych państw i - gościnnie - Słowacji.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że Sojusz musi sprostać oczekującym go wyzwaniom, a współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej w tym pomoże.

Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że trudno wyobrazić sobie NATO bez państw Grupy Wyszehradzkiej. Na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki obchodzone jest 20-lecie przystąpienia Polski, Czech i Węgier do Sojuszu, z udziałem przywódców tych państw i - gościnnie - Słowacji.

Minister Błaszczak mówił, że NATO to najsilniejszy sojusz w historii świata.

Polska, Czechy i Węgry wstąpiły do NATO 12 marca 1999 roku. Słowacja akcesję podpisała pięć lat później.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt