Logo Polskiego Radia
Print

Mińsk: dzwony powróciły na wieżę "czerwonego kościoła"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 17.02.2019 14:36
  • Mińsk: dzwony powróciły na wieżę "czerwonego kościoła". Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Dzwony powróciły na wieżę znanego na całej Białorusi kościoła świętych Szymona i Heleny w Mińsku
Fot.: Polskie Radio/Włodzimierz Pac

Trzy dzwony odlane w Polsce - o wadze 500, 700 i 1250 kilogramów - poświęcił dziś arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik białoruskich katolików.

Dzwony zrzucili z wieży kościoła i zniszczyli komuniści w 1923 roku. W czasach Związku Radzieckiego kościół ten tak jak większość świątyń został zamknięty i zamieniony na kino. Został zwrócony katolikom jako pierwszy kościół w Mińsku 30 lat temu.

Metropolita Tadeusz Kondrusiewicz powiedział Polskiemu Radiu, że dzwony są nie tylko upiększeniem świątyni. - Dzwony są przede wszystkim do tego, aby budzić sumienie człowieka. Trzeba je obudzić. Podnieść głowę do góry. W centrum Mińska jeszcze 40 lat temu nie było żadnego kościoła w ogóle - w tak ogromnym mieście. Dzisiaj są kościoły i na kościołach biją dzwony i jest to bardzo wielka radość dla nas wszystkich - powiedział hierarcha.

Ksiądz Uładzisłau Zawalnik, proboszcz kościoła mówi, że dzwony będą swoistym głosem kościoła. - Dzwony będą teraz zwoływać ludzi na nabożeństwa i zachęcać ludzi do wiary, dobrych uczynków oraz dobrego życia. Daj Boże, żeby zła ręka nigdy więcej nie zrzucała dzwonów ze świątyń - dodał duchowny.

Remontowany kościół świętych Szymona i Heleny nazywany jest również "czerwonym kościołem" od koloru przywiezionej z Częstochowy cegły użytej do jego budowy. W 1910 roku został wybudowany na obrzeżach miasta. Obecnie to centrum Mińska. Stoi 100 metrów od budynku parlamentu Białorusi i pomnika Lenina.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt