Logo Polskiego Radia
Print

Nowy dreamliner LOT. "Dumni z niepodległości Polski"

IAR
Dariusz Adamski 27.06.2018 20:19
  • LOT odebrał nowego dreamlinera w okolicznościowym malowaniu. Relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)
Polskie Linie Lotnicze LOT odebrały Boeinga 787 w okolicznościowym malowaniu
PLL LOT odebrał z fabryki Boeinga w Everett w Stanach Zjednoczonych, Boeinga 787-9 Dreamliner malowanego w biało-czerwone barwy, upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.PLL LOT odebrał z fabryki Boeinga w Everett w Stanach Zjednoczonych, Boeinga 787-9 Dreamliner malowanego w biało-czerwone barwy, upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.PAP/Aneta Oksiuta

Uroczystość odbyła się na lotnisku należącym do producenta w Everett niedaleko Seattle w Stanach Zjednoczonych. Na kadłubie samolotu widnieją kontury Polski oraz biało - czerwona flaga. Z tyłu umieszczono napis po polsku i po angielsku: „Dumni z niepodległości Polski”.

Jak powiedział prezes LOT-u Rafał Milczarski, projekt został wybrany spośród kilku propozycji. Zaznaczył, że nie wszystkie z nich nadawały się na kadłub samolotu, ze względu na ograniczenia techniczne, miedzy innymi krzywizny kadłuba.

Samolot Boeing 787 - 9 jest większą wersją samolotu, który LOT użytkuje od 2012 toku. Pierwszy egzemplarz tej wersji nasz narodowy przewoźnik odebrał w marcu tego roku. Maszyna zabiera na pokład 294 pasażerów. Zasięg samolotu, to ponad 14 tysięcy kilometrów.

Rzecznik LOT-u Adrian Kubicki powiedział, że będzie to zarówno uczczenie wszystkich, którzy walczyli o niepodległość, ale także promocja naszego kraju. Maszyna będzie latać na wszystkich trasach dalekiego zasięgu, m.in. do Seulu, Nowego Jorku, Toronto, Chicago oraz do Singapuru.

Natomiast w piątek wyląduje w Warszawie Boeing 737 - max 8 w podobnym malowaniu. Będzie latał na europejskich i średniodystansowych trasach.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt