Logo Polskiego Radia
Print

35 lat od pacyfikacji kopalni "Wujek"

IAR
Dariusz Adamski 16.12.2016 14:15
  • 35. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek.mp3
Mija 35 lat od krwawej pacyfikacji strajku górników w katowickiej kopalni „Wujek”
Kadr z filmuKadr z filmuyoutube

Wskutek akcji wojska i plutonu specjalnego ZOMO z użyciem broni palnej, zginęło dziewięciu górników, ponad dwudziestu zostało rannych, kilkudziesięciu odniosło poważne obrażenia. Strajkujący mieli do obrony łańcuchy, kilofy i pręty.

Strajk w "Wujku" pokrywał się czasowo z rozpoczęciem stanu wojennego - przypomina dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach Robert Ciupa . Dodaje, że akcję górników poprzedziło aresztowanie Jana Ludwiczaka, przewodniczącego „Solidarności” w "Wujku": – Jeśli do grudnia 1981 roku część Solidarności myślała, że z władzą da się porozumieć, to po strzałach w kopalni „Wujek” każdy wiedział, że nie może być o tym mowy. Władza pokazała, że zrobi wszystko, by utrzymać to, co posiada. To jest tragiczny symbol stanu wojennego - tłumaczy Robert Ciupa.

Jednym z przywódców strajku był Stanisław Płatek. Po pacyfikacji, bezpieka skazała go na 4 lata więzienia. Związkowiec do dziś wspomina waleczną postawę swoich kolegów: – Nasze żądania nie były wielkie. Chcieliśmy tylko uwolnienia naszego przewodniczącego i przestrzegania podpisanych wcześniej porozumień społecznych w Szczecinie, Jastrzębiu, Gdańsku czy Katowicach. Liczyliśmy, że nie będą wyciągane konsekwencje w stosunku do strajkujących. Tymczasem okrzyknięto nas politykierami i wysłano przeciwko nam milicję i wojsko – wspomina Stanisław Płatek.

Opozycjoniści uhonorowani medalem "Pro Patria"

Trzech opozycjonistów zostało odznaczonych medalami "Pro Patria" podczas piątkowej uroczystości 25-lecia związku Solidarność 80 w Katowicach. Odznaczenia wręczył p.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk.

Wśród uhonorowanych medalami "Pro Patria" w uznaniu "szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny" znaleźli się działacze opozycyjni, później także działający m.in. w Solidarności 80: Stanisław Brzeźniak, Piotr Paweł Morta i Ryszard Majdzik.

Sprawiedliwość po latach

Dopiero po 28 latach postępowanie przed polskimi sądami w sprawie ZOMOwców, którzy brali udział w pacyfikacji kopalni Wujek dobiegło końca. 22. kwietnia 2009 Sąd Najwyższy rozpoznał kasacje od wyroków Sądu Apelacyjnego, wniesione przez obrońców skazanych byłych funkcjonariuszy ZOMO. Wszystkie kasacje zostały tego dnia przez sąd oddalone. Tym samym w mocy pozostały wyroki Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Dowódca plutonu specjalnego Romuald Cieślak, został skazany na 6 lat więzienia, jego podwładni na 3,5 roku jeśli użyli broni palnej tylko w kopalni Wujek oraz na 4 lata jeśli strzelali także w kopalni Manifest Lipcowy w Jastrzębiu Zdroju.

Zapraszmy do wysłuchania relacji Michała Fedusio.


Michał Fedusio/IAR/PAP/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt