Logo Polskiego Radia
Print

Gruzini przygotowują się do wyborów

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 06.10.2016 16:33
  • 06.10 Maciej Falkowski z OSW o Gruzji.mp3
Nowy parlament zostanie wybrany w sobotnim głosowaniu. W Gruzji są już polscy obserwatorzy
BIld: Shutterstock.com

Od czwartku w Gruzji obowiązuje 48 godzinny zakaz publikowania wyników sondaży wyborczych. W sobotę Gruzini będą wybierać nowy parlament.
Polscy obserwatorzy, monitorujący przebieg kampanii wyborczej, twierdzą, że w znacznej mierze spełniła ona wymogi demokracji. Misja obserwacyjna polskiego parlamentu liczyć będzie czternaście osób. Pierwsi do Tbilisi dotarli posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. Posłanka Małgorzata Gosiewska ocenia, że cieniem na kampanii położyły się incydenty: publikowanie niesprawdzonych materiałów, mających skompromitować opozycję, postrzelenie opozycjonisty, aresztowanie jednego z szefów kampanii wyborczej Zjednoczonego Ruchu Narodowego i próba zamachu na lidera tej partii. Z kolei posłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Radziszewska przekonuje, że w Gruzji czuć atmosferę przedwyborczej bitwy, ale najczęściej jest to walka na plakaty, wiece i argumenty.
W ocenie polskich obserwatorów, Gruzinów czeka druga tura wyborów, bowiem sondaże przedwyborcze wskazują na wyrównane szanse dwóch największych ugrupowań. Przypominają oni, że do 150 osobowego parlamentu 77 deputowanych wybieranych jest w głosowaniu partyjnym, a 73 w okręgach jednomandatowych.

Z Maciejem Falkowskim z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawiał Przemysław Pawełek.

tags: Gruzja, wybory, zamach
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt