Logo Polskiego Radia
Print

Szczyt państw grupy V4 i Japonii w Bratysławie

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 25.04.2019 09:07
  • Premier w Bratysławie weźmie udział w szczycie państw grupy V4 i Japonii [posłuchaj]
Politycy rozmawiali między innymi o pogłębianiu współpracy gospodarczej i partnerstwie politycznym
Foto: Kancelaria Premiera/ twitter@PremierRP

Premier Mateusz Morawiecki w Bratysławie wziął udział w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii. Politycy mają rozmawiać między innymi o pogłębianiu współpracy gospodarczej i partnerstwie politycznym.

W spotkaniu wzięli udział: premier Polski, premier Słowacji Peter Pellegrini, premier Czech Andrej Babiš, wicepremier Węgier Zsolt Semjén oraz premier Japonii Shinzo Abe.

Rozmowy mają dotyczyć między innymi wymiany handlowej, współpracy politycznej oraz kwestii bezpieczeństwa. Podczas szczytu zostanie również poruszony temat umowy o partnerstwie ekonomicznym, która weszła w życie 1 lutego. "To będzie najbardziej pragmatyczny aspekt tych rozmów" - powiedział sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych - Konrad Szymański. "Umowa stwarza nowe pola współpracy, eliminuje bariery pozataryfowe i w znaczącym stopniu otwiera dostęp rynku japońskiego, także dla polskich firm - powiedział Konrad Szymański.

To kolejne, trzecie spotkanie w tym formacie, wcześniej przedstawiciele rządów państw grupy V4 i Japonii spotykali się w Warszawie w 2013 roku i w Brukseli w 2018 roku.

Ponadto premier Mateusz Morawiecki wczoraj wieczorem w Bratysławie spotkał się z premierem Japonii Shinzo Abe. Politycy podczas kolacji roboczej rozmawiali między innymi o współpracy oraz o stuleciu kontaktów dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią, które przypada w tym roku.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Bratysławie zakończy się dziś popołudniu.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt