Logo Polskiego Radia
Print

Polska dyplomacja w ofensywie. Ważne inicjatywy MSZ

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 23.03.2019 14:00
  • Sekretarz stanu w MSZ, Szymon Szynkowski vel Sęk, w rozmowie z Haliną Ostas [posłuchaj]
O walce o prawdę historyczną, polsko-niemieckim okrągłym stole i Szczycie Bałkanów Zachodnich mówi Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ, w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy.   Foto: Łukasz Kowalski/Polskie RadioSzymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ, w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy. Foto: Łukasz Kowalski/Polskie RadioFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

MSZ przekazało polskim placówkom dyplomatycznym broszurę "Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie". Jak podkreśla, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, to jeden z elementów zintensyfikowania długofalowych działań dotyczących promowania prawdy o historii Polski.

Polityk poinformował, że broszura powstała w 2016 roku na bazie wywiadów z byłymi więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych. Publikację w trzech wersjach językowych przygotował - na zlecenie resortu dyplomacji - Instytut Łukasiewicza z Krakowa. - Broszura została wydana w języku angielskim, niemieckim i polskim. W 2016 roku była to również strona internetowa. Ponieważ uznaliśmy, że ten projekt jest warty uwagi, broszura została w ostatnich miesiącach wznowiona - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, dodając, że w drugiej edycji pozycję uzupełniono o nowe relacje.

W rozmowie z PRdZ, wiceminister spraw zagranicznych mówił ponadto o planowanych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak zapewniał, mają to być uroczystości na wysokim szczeblu. Spodziewany jest udział zagranicznych polityków, zaproszono między innymi prezydenta USA Donalda Trumpa. Przygotowaniami do obchodów, we współpracy z MSZ, kieruje Kancelaria Prezydenta RP.

Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że obchodom będzie towarzyszyć specjalna kampania "Poland first to fight". - Będzie ona angażować nie tylko placówki dyplomatyczne w ponad 80 krajach świata, ale także światowych historyków, internautów, liderów opinii - zapewniał wiceminister. Jak dodał, celem kampanii ma być pokazanie, że Polska była nie tylko pierwszym zaatakowanym przez Niemców krajem w czasie II wojny światowej, ale też jako pierwsza stawiła zbrojny opór agresji III Rzeszy.

MSZ planuje również dystrybucję broszury poświęconej działalności Tadeusza Romera, byłego ambasadora RP w Japonii. Polityk w czasie II wojny światowej był zaangażowany w pomoc polskim uchodźcom żydowskiego pochodzenia w Japonii i w Chinach.

Wiceszef MSZ odniósł się też, do planowanego w drugiej połowie czerwca w Polsce, polsko-niemieckiego okrągłego stółu. Będą to rozmowy z udziałem reprezentantów rządów obu państw oraz przedstawicieli Polonii w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce.

Polityk powiedział, że uzgodniony jest wstępny zarys trzech filarów tematycznych spotkania. Pierwszy filar - mówił Szymon Szynkowski vel Sęk - to kwestia nauczania języka polskiego w Niemczech oraz języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej w Polsce, drugi to kwestia realizacji remontu i oddania do użytku Domu Polskiego w Bochum, a trzeci to sprawy historyczne, szczególnie upamiętnienie Związku Polaków w Niemczech z czasów przedwojennych oraz upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Niemczech.

W rozmowie poruszono też kwestię przygotowań do Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu, który został zaplanowany na 4-5 lipca 2019 r. Pierwszego dnia wydarzenia spotkają się ministrowie gospodarki, spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych krajów uczestniczących w Procesie Berlińskim, natomiast drugiego - szefowie rządów i państw. W szczycie uczestniczyć będą także przedstawiciele Komisji Europejskiej, OECD, organizacji regionalnych i międzynarodowych instytucji finansowych. Równolegle do spotkań politycznych odbywać się będzie Forum Biznesu UE-Bałkany Zachodnie i Forum Społeczeństwa Obywatelskiego.

- Polska będzie dzielić się w czasie szczytu swoim doświadczeniem z krajami Bałkanów Zachodnich. Będzie to również okazja by promować Poznań i inne polskie miasta, w których odbywać się będą liczne wydarzenia kulturalne związane ze szczytem - powiedział polityk.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas z ministrem Szymonem Szynkowskim vel Sękiem, sekretarzem stamu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt