Logo Polskiego Radia
Print

Premier na szczycie UE - Liga Państw Arabskich

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 24.02.2019 20:00
  • Początek szczytu UE - Ligi Państw Arabskich w Szarm el-Szejk [posłuchaj]
W Szarm el-Szej odbywa się pierwsze tego typu spotkanie przywódców krajów z obu regionów
Premier Mateusz Morawiecki w Egipcie Foto: PAP/Radek Pietruszka

W Szarm el-Szejk w Egipcie rozpoczął się szczyt Unia Europejska - Liga Państw Arabskich. Bierze w nim udział premier Mateusz Morawiecki, który poinformował, że odbył już kilka spotkań bilateralnych, między innymi z szefową brytyjskiego rządu Theresą May.

Głównym tematem rozmowy z premier Wielkiej Brytanii był Brexit. Brytyjczycy powinny oficjalnie opuścić UE 29 marca. Mateusz Morawiecki powiedział, że liczy na to, iż do tego czasu uda się wypracować kompromis, aby nie doszło do tzw. „twardego brexitu”. Przypomniał, że kolejne głosowanie w brytyjskim parlamencie w tej sprawie odbędzie się 12 marca. Premier zapewnił, że nawet w przypadku tego drugiego scenariusza prawa polskich obywateli i przedsiębiorców na Wyspach Brytyjskich nie są zagrożone. „Dbamy o to, żeby było to jak najlepiej zabezpieczone” - powiedział premier.

Mateusz Morawiecki dodał, że rozmawiał też z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem Claudem Junckerem o przyszłości UE, a z premierami Czech i Słowacji o relacjach z Izraelem w kontekście ostatnich napięć na linii Warszawa - Jerozolima. „Premierzy powiedzieli mi, że bardzo dobrze rozumieją naszą sytuację” - mówił Mateusz Morawiecki. Ocenił przy tym, że relacje z Izraelem idą jednak w kierunku pewnej stabilizacji.

Premier powiedział, że na dwudniowym szczycie UE - Ligii Państw Arabskich mają zostać wypracowane rozwiązania, które są w żywotnym interesie Polski. Zdaniem Mateusza Morawieckiego, jest to przede wszystkim zapobieganie terroryzmowi oraz kolejnym falom imigracji. „Rozmawiamy również o tym, w jaki sposób unijna i polska pomoc humanitarna może być w najwłaściwszy sposób rozdystrybuowana, tak żeby pomagać ludziom na miejscu, aby uniknąć tych dużych ruchów migracyjnych” - wyjaśnił.

W szczycie biorą udział szefowie rządów i przywódcy państw wchodzących w skład UE oraz Ligii Państw Arabskich. Na dziś zaplanowano jeszcze sesję plenarną poświęconą wzmacnianiu partnerstwa między Europą a krajami arabskimi oraz globalnym wyzwaniom. Ostatnim punktem pierwszego dnia jest uroczysta kolacja dla wszystkich delegacji. Jutro pierwsze rozmowy rozpoczną się około godziny 10.30 czasu lokalnego.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt