Logo Polskiego Radia
Print

"Polska i USA są przeciwne budowie Nord Stream 2"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 23.05.2018 12:00
  • Szef MSZ w Nowym Jorku o Nord Stream 2. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Jacek Czaputowicz: projekt Nord Stream 2 ma służyć rosyjskiemu naciskowi politycznemu na Europę
Jacek Czaputowicz podczas rozmowy z Markiem Wałkuskim - zdjęcie archiwalneJacek Czaputowicz podczas rozmowy z Markiem Wałkuskim - zdjęcie archiwalnePR/Marek Wałkuski

Polska i Stany Zjednoczone wspólnie sprzeciwiają się budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego. Tak mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji jest teraz w Nowym Jorku, gdzie prowadził debatę na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Wcześniej spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu Mike’m Pompeo, a jednym z tematów rozmów był właśnie projekt Nord Stream 2.

W rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia w Nowym Jorku minister Jacek Czaputowicz mówił, że projekt Nord Stream 2 ma służyć rosyjskiemu naciskowi politycznemu na Europę. Szef MSZ dodał, że Stany Zjednoczone mają w tej sprawie takie samo zdanie. - Podobnie oceniamy szkodliwość tego projektu, który daje pewne instrumenty działania Rosji, a Rosja jest państwem agresywnym, rewizjonistycznym. Trzeba ograniczać dostarczanie środków do działania, instrumentów prowadzenia polityki szkodliwej dla państw Zachodu przez Rosję. Nord Stream 2 jest takim instrumentem, nie służy dywersyfikacji dostaw gazu dla Europy, ale stanowi źródło nacisku. Nasze interesy są tutaj ze Stanami Zjednoczonymi zbieżne - dodał Jacek Czaputowicz.

Planowana przez Rosję inwestycja miałaby dostarczać gaz do Niemiec z pominięciem Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się budowie drugiej nitki Nord Stream, bo zdaniem władz tych krajów, naruszy to równowagę energetyczną w Europie.

Gazprom szacuje, że planowana rozbudowa Gazociągu Północnego między Rosją a Niemcami będzie kosztowała ok. 9,9 mld euro. Rozbudowa miałaby się zakończyć do 2020 roku.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt