Logo Polskiego Radia
Print

Zgromadzenie Ogólne ONZ. Prezydent jest już w USA

IAR
Dariusz Adamski 18.09.2016 11:51
Prezydent przybył do USA. Weźmie udział w 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ
Prezydent Andrzej DudaPrezydent Andrzej DudaPAP/Jacek Turczyk

- Polska rozpoczyna ostatni etap kampanii na rzecz członkostwa niestałego w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na lata 2018-2019 - podkreślił prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że jest to "bardzo trudne i ambitne zadanie".

- Znając uwarunkowanie wewnętrzne Organizacji Narodów Zjednoczonych, proces decyzyjny, ich wynik będzie do końca niepewny. Ale podejmujemy jako Polska to ryzyko, bo uważamy, że to członkostwo byłoby znaczącym elementem podnoszenia rangi i wpływu Polski na politykę międzynarodową - powiedział Krzysztof Szczerski.

"Jesteśmy na ostatnim odcinku"

W piątek odbyła się wspólna konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, na której Duda zapowiedział, że nasz kraj jest na ostatnim odcinku ubiegania się o niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, które wzmocni naszą pozycję w Unii Europejskiej.

Prezydent przekazał, że razem z szefem MSZ udaje się do USA. Jak wskazał, jego wizyta ma trzy zasadnicze elementy. Pierwszym jest spotkanie z Polonią i kombatantami, drugim - spotkanie z przedsiębiorcami, którzy są związani z Amerykańską Izbą Handlu oraz z przedstawicielami "wielkich amerykańskich firm, korporacji, które inwestują lub planują inwestować w naszym kraju".

Trzecim elementem wizyty jest obecność na 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która ma być poświęcona zrównoważonemu rozwojowi, a także na szczycie ONZ, który ma być poświęcony sprawie ruchów migracyjnych i uchodźców. - Na obu tych spotkaniach będą moje wystąpienia - wyjaśnił Duda.

Plan wizyty prezydenta w USA

Prezydent Andrzej Duda z małżonką - Agatą Kornhauser-Dudą - przybył do Nowego Jorku w sobotę wieczorem. Będzie przebywał w Stanach Zjednoczonych w dniach 18-22 września.

Para prezydencka rozpocznie wizytę w USA od udziału we mszy w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Później odbędzie się spotkanie z Polonią w Domu Pielgrzyma. W jego trakcie zostaną odznaczeni zasłużeni przedstawiciele amerykańskiej Polonii.

Następnie para prezydencka na cmentarzu w Doylestown złoży kwiaty pod pomnikiem husarza, popiersiem gen. Władysława Andersa oraz obeliskiem upamiętniającym tragedię smoleńską. Prezydent odsłoni też pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Wieczorem w Jersey City Duda złoży kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim.

x-news.pl, Fakty TVN

W poniedziałek w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku prezydent weźmie udział w szczycie ONZ ws. dużych ruchów migrantów i uchodźców, na którym będzie miał wystąpienie. Dudzie będzie towarzyszył minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. - Przedstawimy polskie spojrzenie na problem uchodźstwa, imigracji z punktu widzenia problemów Europy - zapowiedział Szczerski.

Następnie prezydent wystąpi na forum przedstawicieli amerykańskiego biznesu, organizowane przez U.S. Chamber of Commerce w Thomson Reuters Headquarters. Szczerski wytłumaczył, że będzie to spotkanie z przedstawicielami amerykańskiego biznesu, którzy są zainteresowani inwestowaniem w Polsce i współpracą gospodarczą z naszym krajem.

Kolejnym punktem wizyty będzie spotkanie pary prezydenckiej w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku z przedstawicielami największych organizacji żydowskich. - Duda będzie rozmawiał o stosunkach dwustronnych. Prezydent ma w perspektywie także wizytę w Izraelu w styczniu, więc będzie to też rozmowa o relacjach państwowych między Polską a Izraelem - powiedział Szczerski.

Wieczorem para prezydencka spotka się z przedstawicielami amerykańskich firm. Spotkanie jest organizowane przez US-Poland Business Council. - To będzie forma kolacji biznesowej, którą prezydent odbędzie z szefami 10 największych amerykańskich firm. Będzie rozmawiał na temat współpracy gospodarczej, inwestycji, a także stanu gospodarki światowej, perspektyw handlu międzynarodowego, relacji biznesowych Europy ze Stanami Zjednoczonymi - wyliczył prezydencki minister.

We wtorek prezydent weźmie udział w rozpoczęciu debaty generalnej 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a także - po południu - będzie miał wystąpienie podczas debaty generalnej. - Duda wygłosi wystąpienie w imieniu Rzeczypospolitej w ramach ogólnej dyskusji o tym, co dzisiaj oznacza zrównoważony rozwój świata i jakie są warunki konieczne do tego, by rozwój globalny się odbywał - podkreślił Szczerski. Na marginesie szczytu ONZ Duda będzie miał szereg spotkań bilateralnych.

W środę prezydent odwiedzi Wall Street, gdzie zamknie sesję.

Pierwsza dama będzie towarzyszyła prezydentowi podczas niektórych punktów wizyty, ale poza tym będzie też miała odrębny program spotkań w Nowym Jorku. Będzie m.in. uczestniczyła w spotkaniu u pierwszej damy USA Michelle Obamy.

IAR, PAP, dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt