Logo Polskiego Radia
Print

Jubileusz 25-lecia Polskiego Radia Lwów

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 21.10.2017 15:57
  • W magazynie mi.in. o jubileuszu Polskiego Radia Lwów, Kongresie Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski i Salonie, Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto
Ta społeczna polskojęzyczna rozgłośnia, rozpoczęła emisję programów 29 października 1992 r. Nadaje audycje we Lwowie i okolicach, na falach Radia Niezależność
Foto: materiały prasowe

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o konferencji naukowej „Tadeusz Kościuszko - symbol polskiej wolności”, która odbyła się w Senacie.

Relacjonujemy też obchody 25. rocznicy powstania Polskiego Radia Lwów.
W ubiegłym tygodniu odbyły się główne uroczystości z okazji jubileuszu Radia Lwów. Ta społeczna polskojęzyczna rozgłośnia, rozpoczęła emisję programów 29 października 1992 roku. Nadaje audycje we Lwowie i okolicach, na falach Radia Niezależność.

Współczesne Polskie Radio Lwów kultywuje tradycje przedwojennej rozgłośni, która działała od stycznia 1930 do września 1939 roku, kiedy to w wyniku agresji Związku Radzieckiego i zajęciu miasta przez Armię Czerwoną została zamknięta.

Naszym gościem jest prof. Andrzej Chwalba z UJ, z którym rozmawiamy o Kongresie Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski oraz dr hab. Piotr H.Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu, który opowiada o współpracy z ośrodkami na Ukrainie, w Azji i w Afryce. Z inicjatywy dr hab. Piotr H.Skarżyńskiego w Łucku, otwarto Wołyńskie Centrum Słuchu i Mowy "Medincus". Otwarciu placówki towarzyszyła konferencja polsko-ukraińska "Nowoczesna diagnostyka, leczenie i rehabilitacja pacjentów z wadami słuchu". Ważną jej częścią były prezentacje poświęcone możliwościom współczesnej medycyny w obszarze otolaryngologii, audiologii i foniatrii, a także rehabilitacji związanej z problemami słuchu.

W naszej audycji mówimy też o Kapsule Czasu, którą naukowcy Polskiej Akademii Nauk wkopali w okolicach Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie.

Zapraszamy również na spotkanie z Marią Nowotarską, założycielką, dyrektorką i aktorką Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto, oraz Agatą Pilitowską, znakomitą aktorką tego teatru.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt