Logo Polskiego Radia
Print

USA: pogrzeb zasłużonego polskiego weterana

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 02.03.2019 13:01
  • USA: pogrzeb por. Leonarda Mackiewicza, zasłużonego polskiego weterana [posłuchaj]
O śmierci porucznika Leonarda Mackiewicza poinformował Konsulat Generalny w Chicago
Konsulat Generalny w Chicago, foto: domena publiczna

Pod Chicago odbyły się uroczystości pogrzebowe porucznika Leonarda Mackiewicza. Zasłużony polski weteran zmarł w wieku 95 lat. O jego śmierci poinformował Konsulat Generalny w Chicago.

Porucznik Leonard Mackiewicz był Sybirakiem i weteranem drugiej wojny światowej. Był też ostatnim żyjącym w Stanach Zjednoczonych żołnierzem 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. Formacja była pierwszą w historii Wojska Polskiego jednostką spadochronową. Utworzono ją w Wielkiej Brytanii w 1941 roku. Porucznik Leonard Mackiewicz służąc w niej, brał udział między innymi w operacji „Market Garden” pod Arnhem w Holandii.

Po rozwiązaniu oddziału, w 1947 roku, wielu weteranów wyemigrowało do USA tworząc Związek Spadochroniarzy Polskich w Ameryce. Porucznik Leonard Mackiewicz był przewodniczącym chicagowskiego koła tej organizacji. Zajmował się także działalnością społeczną oraz na rzecz amerykańskiej Polonii. Za zasługi był wielokrotnie odznaczany. W grudniu ubiegłego roku, prezydent Andrzej Duda za męstwo i odwagę odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystości pogrzebowe weterana odbyły się na cmentarzu na Wzgórzu Maryjnym w miejscowości Niles, na przedmieściach Chicago.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt