Logo Polskiego Radia
Print

Jadwiga Emilewicz: będzie pakiet dla reemigrantów

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 15.02.2019 21:10
  • Minister Jadwiga Emilewicz: przygotowujemy pakiet, który ma zachęcić polskich emigrantów zarobkowych do powrotu do Polski [posłuchaj]
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowuje zachęty podatkowe dla emigrantów zarobkowych
PAP/Andrzej Grygiel

Polski rząd szykuje przepisy i pieniądze na twardy brexit. Rząd zapewnił już 1 mld 50 mln zł rezerwy w budżecie na 2019 r. na cele brexitu. Dodatkowo Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowuje zachęty podatkowe dla emigrantów zarobkowych, którzy zdecydują się na powrót do kraju – powiedziała w Polskim Radiu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

- Będzie bardzo wyraźny "pakiet powrotowy", podnoszący atrakcyjność powrotu do Polski. Średnie wynagrodzenie w Polsce jest wielokrotnie niższe niż w Londynie, ale z kolei wynajem czy zakup nieruchomości w Polsce jest o wiele tańszy. Wydaje się, że dziś warunki pracy w Polsce są na tyle atrakcyjne, że powrót do kraju może się opłacać bardzo wielu młodym Polakom - mówiła Jadwiga Emilewicz.

Jak powiedziała minister nowe rozwiązania mogłyby zachęcić do powrotu do Polski nawet 30 proc. diaspory z Wysp Brytyjskich.


Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku; powinna ją opuścić 29 marca 2019 roku. Zgodnie z porozumieniem o okresie przejściowym wszystkie dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

NRG/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt