Logo Polskiego Radia
Print

Złote Sowy Polonii 2017 rozdane

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 04.04.2017 13:13
  • Małgorzata P. Bonikowska o uroczystości wręczenia Złotych Sów Polonii 2017.mp3
Złota Sowa to nagroda od Polonii dla Polonii. Przyznaje ją od 2005 roku redakcja wiedeńskiego Jupitera
Małgorzata Bonikowska, redaktor naczelna "Gazety"Małgorzata Bonikowska, redaktor naczelna "Gazety"Foto: jupiter-online.at

„Złota Sowa Polonii” jest uhonorowaniem dokonań twórczych, artystycznych, naukowych bądź społecznych przedstawicieli światowej Polonii oraz Polaków aktywnych poza Polską, a przyznaje ją od 2005 roku redakcja wiedeńskiego Jupitera.

"Złota Sowa Polonii" to nagroda od Polonii dla Polonii. Nie istnieje chyba żadne inne polonijne odznaczenie o wymiarze światowym, którego kryterium stanowiłaby właśnie praca dla środowiska polonijnego.

„Nasze Sowy mają za zadanie pokazać tych ludzi i przynajmniej w skromnym wymiarze nagrodzić ich za codzienną, mrówczą pracę "u podstaw". Za pracę, talenty, radość jaką niosą innym swoim twórczym istnieniem” – podkreśla redaktor naczelna Jupitera – Jadwiga Hafner.

W tym roku do Wiednia, na uroczystą galę, przybyło ośmioro z dziesięciorga laureatów Złotych Sów, z Niemiec, Austrii, Francji, Kanady i USA.

W przeddzień wręczenia nagród laureaci zostali zaproszeni na koncert Orkiestry Camerata Polonia. Orkiestra, której założycielem jest mieszkający w Wiedniu wirtuoz organowy i dyrygent – Marek Kudlicki, składa się wyłącznie z polskich muzyków mieszkających na terenie Austrii i jest to jedyna polska orkiestra działająca na stałe za granicą. W skład zespołu wchodzą głównie młodzi artyści, mający już na swoim koncie liczne sukcesy jako soliści, muzycy kameralni oraz orkiestrowi, będący laureatami międzynarodowych konkursów muzycznych i zatrudnieni na stałe w Filharmonikach i Symfonikach Wiedeńskich czy Symfonicznej Orkiestrze Radiowej.

Sama uroczystość wręczenia nagród odbyła się w sali im. Jana III Sobieskiego w Wiedeńskiej Stacji PAN.

Złote Sowy przyznawane są w kategorii: działalność na rzecz Polonii, literatura, media, muzyka, teatr, sztuki wizualne, film, zasługi dla Polski i Polaków. Każdemu laureatowi poświęcono podczas uroczystości w Wiedniu, osobną laudację, prezentującą jego dorobek twórczy i społeczny.

Z laureatką nagrody "Złotej Sowy Polonii" w kategorii media, Małgorzatą P. Bonikowską, dziennikarką, publicystką, działaczką społeczną, redaktor naczelną tygodnika "Gazeta" (dziennika w wersji internetowej), ukazującego się w Kanadzie, a także współtwórczynią i redaktor naczelną POLcastu - pierwszego angielskojęzycznego podcastu o Polsce i Polakach na świecie, rozmawiała Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt